מערכת פוטופיינדר מבית א.מ.י טכנולוגיות

נקודות חן חייבים לאבחן

הכירו את הטכנולוגיה המאפשרת גילוי מוקדם של סרטן העור באמצעות שילוב של דרמוסקופיה וצילום כל גופי

סרטן העור הוא סוג של סרטן המתבטא בגידולים ממאירים על פני העור והוא השכיח ביותר מבין סוגי הסרטן בישראל. מדי שנה מאובחנים בארץ למעלה מ- 1,300 חולים בסרטן העור כשישראל היא אחת המדינות בהן שיעור הסובלים מהמחלה הוא מהגבוהים בעולם, אחרי אוסטרליה וניו זילנד. 

סרטן עור מסוג מלנומה, נחשב לסרטן קטלני ולמרות ההנחה הרווחת שחשיפה מרובה לשמש היא הגורם המרכזי להתפתחותו, הגורם המרכזי שמעלה את הסיכון להתפתחותו עד פי 10 הוא דווקא ריבוי השומות. הדרך העיקרית להחלים מסרטן העור, היא אבחון וטיפול מוקדמים, לכן מומלץ לבדוק את העור באופן עצמי פעם בחודש. חשוב לדעת, שכל נקודת חן המופיעה לאחר גיל 40 נחשבת חשודה וכל שינוי בנקודת חן קיימת מעלה חשד לממאירות.

בקרב רופאי העור מוכר השימוש במערכת ה-"FotoFinder" (מבית א.מ.י טכנולוגיות), המבצעת מיפוי שומות מלא של הגוף והשוואת נגעים בתוך כרבע שעה. ברגע שהצילום נשמר, המערכת מבצעת השוואה באופן אוטומטי לצילום הקודם של המטופל ויודעת לבנות את "מפת הגוף" ולהתאים באופן מדויק את מיקום הנגע ואת זווית הצילום. הנגעים החשודים אשר עברו שינוי או נוספו, נצבעים ונראים על המסך.

מערכת זו היא היחידה שמתעדת וגם מנתחת את עור הגוף כולו. "FotoFinder" הוכחה בעולם ברמת הטכנולוגיה הגבוהה ודיוקה הרב וכיום נחשבת למערכת מובילה ומתקדמת לאבחון מוקדם של נגעי עור. 

למי מומלצת הבדיקה?

הבדיקה ב- "FotoFinder"מומלצת למטופלים עם היסטוריה אישית של מלנומה, עם נקודות חן מרובות, עם שומות מולדות (כולל ילדים) בגודל בינוני (מעל 1.5 ס"מ), עם גורמי סיכון גבוהים – קרובי משפחה עם מלנומה ומטופלים עם חשיפת עבר מרובה לשמש וריבוי נמשים.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

המטופל עובר בדיקה יסודית המתבצעת על ידי רופא עור מומחה באמצעות דרמוסקופ, במהלכה נבדק כלל שטח העור כולל הקרקפת, כפות הידיים והרגליים. במידה והמטופל בעל גורמי סיכון גבוהים למלנומה, מומלץ לו לעבור מיפוי כל גופי. 

מיפוי כל גופי הוא צילום של כל אזורי הגוף לאיתור שומות שיש לבצע אחריהן מעקב. הצילום נעשה ברזולוציה גבוהה ובהגדלה באמצעות דרמוסקופ. המערכת הייחודית מאפשרת לרופא לייצר מעין "מפת גוף", המשווה בין הצילום הראשון שנעשה לבין הצילומים האחרונים ובכך מצביעה על נגעים חדשים או שינוי בנגעים קיימים. 

ד"ר גילה אייזמן, מומחית ברפואת עור ומנהלת תחום רפואת העור אצל ד"ר רון טנצר במרכז הרפואי פולג לכירורגיה פלסטית: "מלנומה הוא גידול אגרסיבי וגילויו בשלב מוקדם עשוי להציל חיים. אנשים עם ריבוי שומות או היסטוריה משפחתית ואישית של מלנומה, צריכים להגיע לבדיקה אצל מומחה עור כדי לשלול מלנומה. מערכת ה-"FotoFinder" מעלה את רמת הדיוק באבחון מלנומה באוכלוסיות עם סיכון גבוה להתפתחות גידול זה ולכן יכולה לסייע בגילוי מוקדם." 

הכותבת: דליה בן ארי, מגזין "את"

Scroll to Top
גלילה למעלה
× לתיאום פגישת ייעוץ